Poradna: Výpověď povinného ručení + VZOR

Výpověď povinného ručení - návodPovinné ručení je standardně sjednáváno na období 1 roku (bez ohledu na frekvenci plateb - měsíční, čtvrtelní, pololetní nebo roční) s tím, že dochází k automatickému prodloužení, pokud jej pojistník (osoba, na kterou je psaná pojistná smlouva) nevypoví. 

Jak výpovědět povinné ručení

Pokud chce pojistník ukončit povinné ručení, resp. obnovení smlouvy stávajícího pojištění vypovědět, musí to stihnout nejpozději do šesti týdnů před výročním dnem pojištění.

Standardní vypovězení musí být doručené do 6ti týdnů před koncem smlouvy.

Pokud není tato lhůta dodržena a výpověď je doručena pojišťovně po tomto období, smlouva bude ukončena až následující výroční den. Proto termín nezmeškejte.

Další možnosti vypovězení a ukončení

Situace Řešení
Změna podmínek Vypovědět smlouvu je možné, kdyýž pojišťovna změní např. výši pojistného. Taková výpověď musí bát doručena do 1 měsíce od doručení sdělení o úpravě pojistného = od data, kdy se to klient dozvěděl.
Vyřazení vozidla z evidence Smlouva zanikne ze zákona ke dni, kdy je vozidlo vyřazeno z evidence vozidel. To platí i pro případ, že je vozidlo z evidence vyřazeno jen dočasně a vzápětí (např. druhý den) opět přihlášeno.
Nezaplacená pojistka Pojistka není uhrazena do stanoveného data, pojišťovna upozorní klienta písemně upomínkou. Pokud ani do 1 měsíce nedojde k úhradě, pojistná smlouva zaniká. Tento způsob příliš nedoporučujeme, jelikož vznikne za tuto dobu, kdy nebyla provedena platba a smlouva jakoby dobíhala dlužná částka (vypočítaná poměrně z celkové ceny pojistky) a ta může být pojišťovnou vymáhána.
Prodej vozidla V případě prodeje vozidla nebo jakékoliv změny vlastnictví vozidla povinné ručení zaniká dnem, kdy pojistník tuto skutečnost oznámí své pojišťovně. Může tak být kdykoli v průběhu trvaní smlouvy. Nevyčerpaná část pojistného je klientům zpět vyplacena pojišťovnou.
Výpověď ve 14ti dnech Pokud dojde k uzavření smlouvy některým ze způsobů na dálku (telefonicky, přes internet, poštou), má klient právo na odstoupení ve lhůtě do 14 dní. Jedná se o stejný princip, jako u nakupování např. zboží přes internet.
Odcizení vozidla Okamžikem zcizení (krádeže) zaniká pojistná smlouva a její poměrná část je vyplacena zpět na účet klienta. V tomto případě je ale nutné pojišťovně dodat kopii protokolu Policie.

 

Vzor výpovědi ke stažení zdarma

Máme pro vás připravenu vzorovou výpověď pojistné smlouvy z povinného ručení. Vzor je jednoduchý, ale přesto dostatečný, jelikož obsahuje všechna důležitá slova a údaje: výpověď, číslo smlouvy, pojistitele a pojistníka

Vzor ke stažení  zde  (formát .doc).
Vzor - vypovezeni smlouvy povinneho ruceni

Pokud jste uzavírali smlouvu online, stači ji vypovědět stejným způsobem a tedy online - přes email či webové rozhraní pojišťovny. Nedoporučujeme telefonickou výpověď, jelikož v případě nesrovnalostí budete hůřeji dokazovat nějaká tvrzení. Vždy tedy nejlépe písemně.

Pokud budete výpověď posílat poštou, vždy posílejte dopis doporučeně. V případě podání na pobočce vyžadujte dokument, z kterého bude jasně plynout, že jste požádali o ukončení.

 

Nestarejte se, kolik můžete ušetřit na pojistce. Mohlo by vás klepnout... 

Levná pojistka auta

Poslední nejlevnější povinné ručení sjednal(a): 

Marie E. (Pardubice, Chevrolet Spark) za 986 Kč Trumfnete to? :-)

 Kalkulačka povinného ručení

 Kalkulačka havarijního pojištění

 

Anketa

Sjednáváte pojištění online?

Ano, někdy 520 30%

Celkový počet hlasů: 1759

Podporujeme / Pro bono

KalkulackaRuceni.cz podporuje Konto BariéryKalkulačka ručení podporuje Dobrého anděla Kalkulačka pojištění vozidel podporuje NF Impuls

Život 90, Nadace Jakuba Voráčka