Je povinný formulář záznamu o dopravní nehodě?

Formulář záznamu o dopravní nehoděMinisterstvo dopravy ČR vydalo vyjádření k častým dotazům k povinnosti vozit s sebou v autě tzv. "euroformulář o dopravní nehodě". Ministerstvo se vyjádřilo tak, že povinnost vozit formulář neexistuje a jeho forma není přesně stanovena. 

My jej však doporučujeme vozit jako součást výbavy vozidla. Určitě skoro žádné místo nezabere. Nechat jej můžete v obale třeba pod sedadlem spolujezdce, kaslíku nebo zavazadlovém prostoru.

Vyjádření Ministerstva dopravy:

"S účinností od 1. ledna 2009 došlo k novelizaci ustanovení § 47 odst. 3 písm. g) zákona č. 361/2000 Sb., účastníci dopravní nehody jsou povinni v případech, kdy nevznikne povinnost oznámit nehodu policii, sepsat společný záznam o dopravní nehodě, který podepíší a neprodleně předají pojistiteli; tento záznam musí obsahovat identifikaci místa a času dopravní nehody, jejích účastníků a vozidel, její příčiny, průběhu a následků.

V současné době neexistuje žádný závazně platný právní předpis, který by nařizoval povinnost vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle a forma této předlohy rovněž v současné době není stanovena právním předpisem. Přesto lze doporučit tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který současně doporučujeme všem řidičům vozit v autě s sebou.

Tento formulář je navržen tak, aby v kritické situaci po dopravní nehodě vedl její účastníky k tomu, aby neopomněli uvést důležité skutečnosti stanovené zákonem do formy záznamu."

Zdroj: https://www.mdcr.cz

Závěrem

Pro klienty pojišťoven (aktuálně klienti povinného ručení Allianz) je připraven přepis tohoto formuláře i do podoby aplikace (pro android i iOS zde). V tomto si myslíme, že bude lepší spoléhat spíše na papír a tužku.

Formulář by vám měli zdarma vydat na vyžádání u vaší pojišťovny nebo si jej můžete vytisknout (potřeba alespoň 2x - každý pro jednu stranu) je ke stažení zde: ZÁZNAM O DOPRAVNÍ NEHODĚ Jednotny evropsky formular.pdf

Vozíte formulář ve vašem vozidle? Bylo potřeba jej někdy použít? Nepřipadal vám příliš složitý? 

Nestarejte se, kolik můžete ušetřit na pojistce. Mohlo by vás klepnout... 

Levná pojistka auta

Poslední nejlevnější povinné ručení sjednal(a): 

Marie E. (Pardubice, Chevrolet Spark) za 986 Kč Trumfnete to? :-)

 Kalkulačka povinného ručení

 Kalkulačka havarijního pojištění

 

Anketa

Sjednáváte pojištění online?

Občas 511 30%
Nikdy 262 15%
Vždy 953 55%

Celkový počet hlasů: 1726

Podporujeme / Pro bono

KalkulackaRuceni.cz podporuje Konto BariéryKalkulačka ručení podporuje Dobrého anděla Kalkulačka pojištění vozidel podporuje NF Impuls

Život 90, Nadace Jakuba Voráčka